Tarama

Ozalit ışığa duyarlı baskı şeklidir. Yüksek ışık şiddeti kağıda vurdurularak pozlanır. Daha sonra amonyak eklenerek görüntü kağıda sabitletilen fotokopi şeklidir. Genelde mavi renktedir. İngilizce Blue Print ismini renginden dolayı almıştır.

Günümüzde Ozalit makinaları  amonyağın pis kokusu yüzünden ve teknolojinin ilerlemesiyle piyasadan kalkmıştır. Ozalit makinasının yerine toz toner ile çalışan A0 plan kopya makinaları kullanılmaya başlamıştır. Zaman içerisinde teknoloji ilerledi makinalar değişti ama Ozalit ismi değişmedi zamanımızda kağıt mendilin selpak diye halkın ağzında kalması gibi dilimizde kaldı. Ozalit in eşdeğeri şu anda PLAN KOPYA makinasıdır veya daha teknik dille A0 Makinalarıdır.

Plankopya makineleri teknik özellik olarak fotokopi makinelerine benzer ancak bu cihazlar geniş format baskılama işleri için yapılmıştır. 2008 yılında bazı markalar plankopya makinelerini color renkli lazer teknolojisi ile birleştirmiştir.

Cad, netcad, idecad uygulamasında bir projenin son şeklinin plotter’den alınması sonucunda planların temel projesi, kalıp projesi demir projesi, beton projesi, statik projesi, jeoloji projesi, çatı projesi, iç ve dış mimari projesi elektirik projesi, su ve kanal projesi, doğalgaz projesi, telefon ve internet hatları projesi, çevre peysaj projeleri, çevre bahçe orman ağaçlandırma projeleri, enerji projeleri, hes projeleri, plan kopya makinelerinde istendiği adette ve uzunlukta (Sonsuz) Plan projelerin çoğaltılması çekilmesi ekonomik olarak sağlanır.

Çizilen her proje, verilen her emeğe daha fazla değer katması için kağıt’ın kalitesine, selüloz miktarından içindeki ana ham maddesi olan odunun menşeine kalitesine kadar önem verilmeli.

Sipariş ve isteklerinizi iletişim bölümündeki form ile ya da telefon veya email yoluyla tarafımıza iletebilirsiniz.